„Ciągle widzę ludzi, którzy osiągają sukcesy w życiu, mimo że nie byli najmądrzejsi, a czasem nawet nie byli najbardziej pracowici. Ale są to uczące się maszyny (…). Kładą się spać każdej nocy odrobinę mądrzejsi niż byli rano.”
To słowa Charliego Mungera, które wziąłem sobie do serca dawno temu i z którymi nie sposób dyskutować. Nigdy nie przestawaj się uczyć!
Oczywiste, prawda? Jest tu jednak pewien paradoks. Mamy gigantyczny dostęp do wiedzy, której Charlie i jego pokolenie mogłoby nam zazdrościć, ale to nie oznacza, że z niej korzystamy. Doświadczenie nauczyło mnie, że ludzie nie korzystają z dostępnych możliwości i sam potrafię się na tym złapać od czasu do czasu.
Najlepszy przykład ostatniej dekady to social media. Dzisiaj to nic innego jak platformy rozrywkowe, a większość z nas scrolluje telefon w poszukiwaniu śmiesznych filmów zamiast kopać głębiej w poszukiwaniu edukacyjnych treści. Pamiętam jak zaczynały poszczególne serwisy. Dały nam dostęp do tysięcy ekspertów z całego świata, a pasjonatom dały możliwość budowania własnych mediów (fun fact: Tik Tok w Chinach działa zupełnie inaczej i promuje edukacyjne materiały).
Podobnie może być z AI. Ta technologia daje ogromne możliwości edukacyjne - wyszukuje nowe badania, przyspiesza zarówno research naukowy, jak i opracowywanie rozwiązań. Możemy zaprojektować swojego nauczyciela w ramach algorytmu i zderzyć z kimś swoje pomysły. Własny asystent w pracy, który pomaga nam w rozwoju, edukacji i zwiększaniu kompetencji - to brzmi fantastycznie! Czy tak z tego korzystamy? Niech każdy odpowie za siebie.
Szczerze, nie mam bladego pojęcia jak będzie wyglądać moje życie zawodowe za najbliższych 5 czy 10 lat. Wiem jedynie, że moja jedyna opcja na radzenie sobie ze zmieniającym się światem, to ciągłe uczenie się - zgodnie z radą Charliego Mungera.
Studia podyplomowe “Finanse Osobiste”
Rusza nowy kierunek studiów podyplomowych na SGH i z wielką radością przyjąłem propozycję wzięcia w nich udziału jako wykładowca! To będzie bardzo praktyczny kierunek, co zobaczycie to już po składzie wykładowców - profesorowie z uczelni mieszają się się z osobami, które znacie doskonale z przeróżnych kanałów, stron czy serwisów poświęconych finansom i inwestowaniu. Spójrzcie sami:
Ja poprowadzę moduł o “finansowej sprawczości”, czyli o tym na co faktycznie mamy wpływ, a czym nie powinniśmy się przejmować. To w ogromnej mierze filozofia mojej działalności edukacyjnej, więc postanowiłem pozbierać wszystkie te kompetencje w jeden moduł, rozpisany na kilka godzin wykładów. Będzie praktycznie, obiecuję!
Jeśli spotkam się na wykładach z kimś z Was, będzie mi bardzo miło - dajcie znać przed zajęciami :)
Ostatnie 2 dni konkursu!
Przypominam, że do poniedziałku, do północy, trwa konkurs na moim kanale YouTube. Bardzo łatwo można wygrać dobrą książkę inwestycyjną (albo i cały zestaw 5 książek!) Wystarczy wykazać się kreatywnością, obejrzeć film i zgodnie z instrukcją odpowiedzieć na pytanie konkursowe w komentarzu pod nagraniem.
Zachęcam do wzięcia do udziału w zabawie, bo pomijając samą kwestię nagród, warto zobaczyć na pozytywną stronę aktualnego rozwoju technologicznego: to dużo więcej niż proste rozwiązania AI, z których większość z nas już korzysta.
Rachunek maklerski z bonusami
Partnerem konkursu, który przypominam powyżej jest Saxo Bank. To nie wszystko! Jest też specjalna oferta rachunku z bonusem ode mnie i od samego Saxo Banku. Promocja na rachunek dla widzów i czytelników potrwa do końca czerwca, od brokera 250 euro do wydania na prowizje transakcyjne, a ode mnie zestaw cyfrowy: ebooki i audiobooki z księgarni FinasnoweKsiażki.pl
Jeśli chcesz założyć rachunek z bonusem w postaci książek ode mnie, to załóż go z tego linku zgodnie z instrukcją, wykonaj dowolną wpłatę na rachunek oraz wyślij do mnie potwierdzenie przelewu na adres kontakt@doradca.tv, żebym mógł zweryfikować udział w promocji.
Czy studia będą trwały krócej ze względu na AI?
Mój podcast odwiedził w ubiegłym tygodniu dr Kamil Gemra ze Szkoły Głównej Handlowej. To właśnie on jest kierownikiem studiów, o których pisałem wcześniej (jest też o tym fragment rozmowy). Byłem ciekaw jak SGH radzi sobie z rozwojem sztucznej inteligencji, która bez wątpienia zmienia sposób w jaki się uczymy (i chodzi nie tylko o studentów, ale też wykładowców). Mój gość wysnuł ciekawą tezę, że w aktualnej sytuacji program studiów może być za długi i być może docelowo cały cykl nauczania ulegnie skróceniu. Jak wiemy, rynek i technologia pędzą dużo szybciej niż administracja i jakiekolwiek regulacje, więc na sprawdzenie tej tezy przyjdzie nam długo poczekać. Poza tym posłuchacie dużo rynkowych tematów, od inwestowania w obligacje samorządowe, przez nasz fetysz nieruchomości, aż po giełdowe doświadczenia z pracy w relacjach inwestorskich.
A już we wtorek:
Pierwszy odcinek wakacyjny, w którym polecę Wam kilka książek i kilka edukacyjnych pomysłów na ciepłe miesiące. Zgodnie z koncepcją Charliego Mungera, od którego zacząłem tego maila, wakacje to nie tylko dobry czas, żeby naładować życiowe baterie, odpocząć i spędzić więcej czasu z bliskimi, ale też nauczyć się czegoś nowego, zwiększyć kompetencje albo po prostu przeczytać dobrą książkę :)
Nie przegap odcinka, dodaj kanał do ulubionych bezpośrednio na:
→ Spotify
→ YouTube