Rynek mówi "sprawdzam"
Giełdowy szok ostatnich dni to duże wyzwanie dla początkujących inwestorów, ale w długim terminie to właśnie takie lata z silnymi przecenami dają szansę na ponadprzeciętne zyski.
W ostatnich miesiącach założyliśmy rekordową liczbę rachunków maklerskich. Sam znam wiele osób, które zaczęły przygodę z rynkiem giełdowym dosłownie na szczycie hossy. To będzie dla nich wielki sprawdzian, bo te same spółki, które kupowali jeszcze kilka tygodni temu, dzisiaj są nawet 30% tańsze. Pierwsza bessa bądź silne tąpnięcie notowań to bardzo ważne doświadczenie w życiu każdego inwestora, ponieważ uczy kilku rzeczy:
czy mój portfel odzwierciedla moją tolerancję ryzyka?
100% akcji, gdy wszystko rośnie i mamy mały portfel wyda się wielu osobom sensownym pomysłem - w końcu są na giełdzie żeby zarobić! Jednak ta sama proporcja przy kilkuset tysiącach złotych na rachunku i rodzinie na utrzymaniu nie pozwoli nam spać spokojnie. Zamiana procentów na gotówkę zmienia perspektywę. Po to jest część obligacyjna portfela, żebyśmy dzielnie znosili trudny czas taki jak teraz.
czy samodzielne wybieranie akcji jest na pewno dla mnie?
Budowanie portfela ze spółek z całego świata jest ciekawe, angażujące i satysfakcjonujące. Jest też piekielnie ryzykowne, co doskonale widać w czasie bessy czy krachów. Jeśli -20% na indeksie przyprawia nas o szybsze bicie serca to co ze spółkami, które potrafią stracić nawet 50 czy 70% w czasie dużych turbulencji? Czasem bessa uświadamia nam, że powinniśmy inwestować indeksowo, zgodnie z filozofią Johna Bogle’a.
czy naprawdę inwestuję na długi termin?
Najważniejsze pytanie brzmi: po co inwestujesz? Jestem w szoku jak dużo osób zmienia zdanie i swoje deklaracje obraca o 180 stopni pod wpływem kilku spadkowych sesji. W teorii mówimy o długoterminowym inwestowaniu i portfelach nawet nie na lata, a całe dekady, a w praktyce interesują nas zmiany wycen dosłownie z dnia na dzień. Jeśli spółki, które mam w portfelu zaliczają 30-procentową przecenę, a ja dalej uważam je za dochodowe spółki na długi termin, powinienem teraz skakać z radości! Oto giełdowy supermarket przekreślił wszystkie ceny, dał wielkie obniżki i być może w kolejnych dniach zobaczę jeszcze większe! Chyba, że ja wcale nie myśle o długim terminie, tylko liczę na jakieś szybkie spekulacyjne zyski… ale publicznie mówię co innego.
Bessa to dobry czas na poznanie samego siebie. Jeśli naprawdę decydujemy się na długoterminowe inwestowanie, musimy nauczyć się jak opanować emocje i w takich momentach rozsądnie budować portfel, zarządzać gotówkę i przetrwać trudny czas.
A tu nowa funkcja Substacka, mogę Wam coś powiedzieć do kamery i jest to tylko i wyłącznie wewnątrz newslettera. Sam jestem ciekaw jak to działa i czy Wam się spodoba. Poniżej próbka:
Premiera książki w kontekście bessy
W poprzednim wydaniu pisałem o premierze nowej książki: “Sztuka inwestowania w jakość”, która opowiada o tym jak wybierać najlepsze spółki do długoterminowego portfela akcyjnego. Miałem w ostatnich tygodniach obawy o te premierę, ponieważ w czasie silnej hossy w zasadzie większość transakcji kończy się mniejszymi lub większymi zyskami, a temat analizy fundamentalnej i szukania realnych przewag spółek schodzi na drugi plan. Książki takie jak Sztuka inwestowania w jakość docenia się szczególnie w czasie silniejszych przecen na rynku, kiedy dzięki tej wiedzy jest nam łatwiej kupować świetne spółki w dużo lepszych cenach. Nie sądziłem, że dosłownie z tygodnia na tydzień przejdziemy do tej sytuacji.
Sam aktualnie korzystam z tej wiedzy do szukania spółek (jak wiecie, mój portfel to część ETF-owa + samodzielnie wybierane spółki). Mam wrażenie, że 2025 będzie zapamiętany jako rok świetnych okazji na długi termin.

Książkę można już zamawiać, tradycyjnie zaczynam od przedsprzedaży. W zamian za cierpliwość i zaufanie, kupujący tytuł wcześniej dostaną przy tej premierze bonusy, które będą bardzo dobrym dopełnieniem lektury:
→ checklista inwestora, zgodnie z zasadami analizy opisanymi w książce;
→ słownik pojęć finansowych (mocno ułatwi życie, żeby nie wertować co chwilę gdzie co było);
→ i najważniejsze: wyczerpujący webinar, w którym będę dodatkowo tłumaczył metody opisane w książce oraz pokazywał narzędzia, o których pisze autor.
Wszystkie bonusy będą wysłane wraz z książką w drugiej połowie maja.
BETA ETF buduje 2 nowe ETF-y
Nowe studio odwiedził Mateusz Mucha, zarządzający funduszami BETA ETF. Miałem okazję przepytać go z samej działalności funduszu. Z rozmowy dowiecie się jak replikuje się indeksy, jak fundusz działa od kuchni i co dzieje się w sytuacjach ekstremalnych, gdy np. spółka zostaje zawieszona (były takie przypadki w dużych indeksach!). To nie jest rozmowa tylko dla inwestorów pasywnych - wręcz przeciwnie! Fundusze ETF ogrywają istotną rolę na rynku, więc warto wiedzieć jak działają.
Mateusz zdradził też kulisy powstawania dwóch nowych ETF-ów: dywidendowego, opartego o nowo powstały indeks WIGdivplus oraz ETF-a opartego o kontrakty na największą kryptowalutę, bitcoin. BETA ETF podchodzi bardzo optymistycznie do obu instrumentów i liczy na to, że zobaczymy oba jeszcze w tym roku na GPW. Oczywiście nam pozostaje trzymać kciuki, bo oprócz wiary i dobrych chęci, potrzebne są jeszcze zgody Komisji Nadzoru Finansowego :)
Wersja audio oczywiście dostępna na Spotify czy Apple Podcasts.
O edukacji finansowej na SGH
W ostatnich tygodniach miałem okazję wpaść gościnnie do podcastu Szkoły Głównej Handlowej, gdzie dr Kamil Gemra przepytał mnie i prof. Małgorzatę Zaleską z tematów związanych z edukacją finansową. Tematy pozornie łatwe, bo przecież wszyscy powinniśmy o dbać o pieniądze, ale gdy wdamy się w szczegóły i zaczniemy szukać rozwiązań… nie jest już tak łatwo. Poniżej pełne nagranie:
A już we wtorek: Czy Buffett miał rację?
Wtorkowy temat to oczywiście cła Donalda Trumpa, ale z Buffettem w tle. W mediach huczy od tego, że Buffett śpi na gotówce i przewidział wydarzenia, których byliśmy świadkami w ubiegłym tygodniu. Nie do końca się z tym zgadzam i spróbuję to wyjaśnić we wtorkowym podkaście. Warren Buffett to oczywiście wybitny inwestor i żywa legenda rynku, ale on gra w zupełnie inną “grę” niż większość z nas.
Rynek kapitałowy bardzo wyraźnie zareagował na decyzję Prezydenta USA. Kolejne tygodnie pokażą czy przereagował czy wręcz przeciwnie - może przed nami dłuższa bessa niż dzisiaj zakładają analitycy.
Nie przegap odcinka, dodaj kanał do ulubionych bezpośrednio na:
→ Spotify
→ YouTube