Wyczekiwany spadek cen nieruchomości i 6 książek finansowych na prezent
W newsletterze wywiad o nieruchomościach bardzo bogaty w dane i konkrety oraz świąteczne polecenia książek pod choinkę.
Zbliżają się święta, więc tradycyjnie muszą być książkowe rekomendacje! Na szczęście dla rynku książki i polskiego czytelnictwa, dobra lektura to nadal jeden z najpopularniejszych pomysłów na prezent pod choinkę. Ale zanim książki… wywiad! Ten odcinek podcastu to merytoryczna bomba, mój gość jest prawdziwą kopalnią danych.
Na nieruchomościach też można stracić
Gościem ostatniego podcastu był prof. Waldemar Rogowski, wyśmienity ekspert zajmujący się od lat nieruchomościami. W tej rozmowie zależało mi głównie na pokazaniu nieruchomości jako aktywa w cyklu życia, ale przy okazji nie mogliśmy pominąć aktualnych danych. Skoro wszyscy zastanawiają się co czeka nasz rynek po burzliwym 2023 roku, musiałem zapytać o zachowania klientów i rosnący rozdźwięk między cenami ofertowymi a transakcyjnymi.
Poniżej pełna wersja odcinka na kanale IGTE:
Możesz też posłuchać odcinka przez Spotify lub Apple Podcasts. Wywiad jest częścią cyklu “Zadbana przyszłość”, który realizuję od niemal 2 lat.
6 finansowych książek na prezent
Mój regał z finansowymi książkami (to jego fragment widać na zdjęciu w okładce) mógłby stać się kameralną biblioteką, ale tak naprawdę niewiele tytułów nadaje się do polecenia dla szerokiego grona odbiorców. Po latach czytania doszedłem do prostego wniosku: nie liczy się liczba stron, wykresów, danych, czy autorytet autora - w kontekście finansów ważne czy ktoś to naprawdę z lekkością przeczyta i wprowadzi niektóre elementy w życie. Idąc takimi kryteriami, wybrałem 6 książek, które szczerze polecam na prezent i które sam niejednokrotnie kupiłem i wrzuciłem komuś pod choinkę:
"Psychologia pieniędzy" - Morgan Housel napisał książkę zwięzłą i ciekawą. Chyba nie znajdę lepszej rekomendacji na rozpoczęcie przygody z finansami. Tu psychologia odgrywa kluczową rolę - im szybciej to zrozumiemy, tym lepsze efekty, a książkę doceni zarówno inwestor z portfelem 5 tys. zł, jak i 5 mln zł. W kontekście finansów osobistych i inwestowania, to tytuł po prostu rewelacyjny.
"Mała książka zdroworozsądkowego inwestowania" Bogle'a to tytuł uznawany za jeden z najważniejszych w historii inwestowania. Bogle nie mówi tylko o pasywnej rewolucji i ETF-ach, ale o pilnowaniu niskich kosztów, realnej definicji długiego terminu i rozsądku w budowaniu portfela. Książka krótka, konkretna i ponadczasowa - za 10 lat będzie równie aktualna co dzisiaj.
"Factfulness". Uwielbiam tę książkę - nie jest o inwestowaniu, ale jest bardzo ważna w kontekście finansów i rynków. Ta książka mówi o patrzeniu na świat przez pryzmat faktów i danych, a nie historyjek z Internetu i dopisywaniu narracji takiej jak komu pasuje. Moim zdaniem ten tytuł pomoże w finansach bardziej niż niejeden podręcznik pełen wykresów i statystyk.
"Śladami Warrena Buffetta" Ciężko być obiektywnym, jeśli jest się współautorem książki, ale szczerze polecam ją początkującym inwestorom. To właśnie o tej grupie docelowej myśleliśmy pisząc książkę i faktycznie wiele osób zaczęło od niej przygodę z inwestowaniem. Nadal pozostaje ona jedyną książką o Warrenie napisaną przez Polaków. A dla początkującego to ważne - można uczyć się finansów i rynków przez wkręcającą historię jednego z najbogatszych ludzi świata. Dużo łatwiej tak zacząć niż od podręcznika opartego jedynie o amerykańskie realia.
"Zbij fortunę na dywidendach" Kochamy dywidendy, domagamy się dywidendowych ETF-ów i zazdrościmy Amerykanom spółek płacących ją 4 razy w roku. I ja to doskonale rozumiem - kto nie lubi pieniędzy wpadających regularnie na rachunek?! Książka dotyczy głównie amerykańskiego rynku, ale sądząc po ostatnich wynikach badań, zagraniczne spółki są już w naszych portfelach standardem a nie dodatkiem.
"Zwiedzeni przez przypadek" To mój faworyt z portfolio Taleba, bo podkreśla to, czego nie możemy łatwo zaakceptować. Od przypadku i szczęścia zależy dużo więcej niż nam się wydaje. Im szybciej się z tym pogodzimy, tym łatwiej będzie nam poruszać się na rynku.
Dziwisz się czemu nie ma tu “Inteligentnego inwestora” Benjamina Grahama? Ta książka jest wybitna, ważna i najczęściej polecana przez samego Warrena Buffetta, ale osobiście nigdy nie kupiłbym jej osobie całkiem początkującej. To dzieło dosłownie zmieniło całą branżę inwestycyjną, ale jest trudne, ogromne i docenia się je dopiero mając już sporo wiedzy o giełdzie. Niech to będzie prezent na inną okazję, jak już macie pewność, że osoba wkręciła się w inwestowanie :)
Oczywiście część z tych książek znajdziecie w moim sklepie Milion Kroków, gdzie prowadzi część linków z newslettera. Trwa promocja z darmową dostawą od 2 książek w koszyku! (#autopromocja)
Czy Ciri uratuje polski gamedev?
Powiedzieć, że polscy producenci gier na GPW i NC przeżywają trudny czas, to nic nie powiedzieć. Dobre informacje kończą się małymi spadkami, złe informacje to katastrofa, którą gołym okiem widać na wykresach. PCF zwalnia pracowników, malutkie spółki zmieniają modele biznesowe, a 11 bit studios po ostatniej premierze zalicza spadek cen akcji większy niż CD Projekt po premierze Cyberunka kilka lat temu.
Wśród inwestorów panuje przekonanie, że CD Projekt zaczął wielką hossę gamingową i on ją również zakończył. Jeśli ten cykl ma się kiedykolwiek powtórzyć, to zależy to tylko od ich globalnego sukcesu. Zgadzacie się?
Nie należę do ludzi oceniających grę na podstawie pierwszego trailera, więc… to pytanie pozostawiam bez odpowiedzi. Ja na pewno zagram :)